Bezczułość to nazwa kampanii społecznej łączącej działania naszych ogniskowych ludzi (choć nie tylko) z różnych obszarów życia: artystów, psychologów, dziennikarzy, managerów, nauczycieli. Chcemy rozpocząć dyskusję o istocie relacji międzyludzkich, o samotności, o poszukiwaniu miłości, bliskości, o alienacji człowieka we współczesnym świecie, pogmatwaniu najprostszych ludzkich potrzeb w wirtualnej przestrzeni substytutów. Chcemy porozmawiać o tym, jak ważna jest w naszym życiu czułość — od pierwszego przytulenia, aż do bliskości w ostatniej chwili życia.
Działania artystyczne będą pretekstem i zaproszeniem do rozmowy.
Rozpoczynamy inscenizacją sztuki Williama Gibsona „Dwoje na huśtawce”. Główne tematy, wokół których splatają się losy dwójki bohaterów, to poczucie osamotnienia, tęsknota do bliskości i poszukiwanie harmonii w relacji z drugim człowiekiem.
Problemy, pytania i dylematy, które wyłaniają się z tego dramatu są istotne w dzisiejszym świecie i na rozmaite sposoby dotykają wszystkich ludzi. W poszukiwaniu właściwej drogi każdy z nas znajduje rozwiązania i podejmuje własne decyzje. Dlatego chcemy zaprezentować „Dwoje na huśtawce” w kilku odsłonach. Ten sam tekst zostanie zinterpretowany i zainscenizowany przez różnych reżyserów i zagrany przez różnych aktorów. Mamy nadzieję, że zaowocuje to szerszym spojrzeniem widzów na problemy poruszane w sztuce i sprowokuje do dyskusji.
W kampanii społecznej Bezczułość chcemy nie tylko stawiać pytania poprzez język sztuki, ale również szukać odpowiedzi w dyskusjach z widzami po spektaklu, z udziałem moderatorów — psychologów.
Zapraszamy wszystkich na pierwszy spektakl i rozmowy po nim. Teatr jest przecież miejscem, w którym jako bardzo młodzi ludzie uczyliśmy się myśleć i wyrażać uczucia. Dziś chcemy pójść tą samą drogą, bo ciągle czujemy się zagubieni.